Nyhed

Søg på vores hjemmeside

Greve Fodbold er glade og stolte af at kunne præsentere Claus Larsen som ny cheftræner for klubbens herre 2. divisionshold. Claus har stor erfaring med 2. division fra hans tidligere trænerposter i henholdsvis BSV og Fredensborg, sidstnævnte førte han i 2. division samme år som Greve Fodbold.

 

”Vi har fra bestyrelsens side haft flere kandidater til samtale om den ledige trænerpost. Claus var den eneste med trænererfaring fra 2. division, og han havde klare og overbevisende svar på alle de spørgsmål, vi udfordrede ham med. Samtidig kender han både klubben og klubbens spillere rigtig godt, da han igennem de sidste par år har set mange af vores kampe", udtaler sportsformand Jari Bo Leander. "Vi er derfor sikre på, at han er den rette mand til at videreføre den positive rejse klubben har været på de sidste år."

 

”Jeg er rigtig glad for at få muligheden for at træne Greves dygtige 2. divisionshold og videreføre den tidligere cheftræner, Michael Madsens, gode arbejde", udtaler Claus Larsen. "I den forbindelse vil jeg gerne takke klubben og bestyrelsen for deres tillid til mig. Jeg glæder mig til at komme i gang mandag den 15. januar 2018 og lære truppen endnu bedre at kende”, slutter Claus Larsen.

 

Stort tillykke og velkommen til Claus med cheftrænerpositionen i Greve Fodbold. Vi glæder os meget til det kommende samarbejde.

Bestyrelsen Greve Fodbold

logo
Kontakt os
Du er velkommen til at sende os dit spørgsmål, og vi vil vende tilbage så hurtigt som muligt.


Kontakt os